Razlika med higiensko in mehansko življenjsko dobo vzmetnice!
Pomanjkljivo posvečanje pozornosti nakupu je razlog za slabo ozaveščenost o pomembnosti vzmetnice, zaradi česar vzmetnice nevede ne zamenjamo kar 15 do 20 let: takšno je povprečno obdobje za menjavo vzmetnice v Italiji, kjer so šele pred nedavnim nakupu vzmetnice začeli posvečati več pozornosti.
Higienska in mehanska življenjska doba vzmetnice: kaj je to
Mehanska življenjska doba posteljnega sistema, ki ga sestavljajo vzmetnica, posteljno dno in vzglavnik, znaša 15–20 let; povsem nekaj drugega pa je njena higienska življenjska doba, za katero so znanstvene študije pokazale, da je bistveno nižja in vpliva na znatno zmanjšanje njene tehnične učinkovitosti in zdravstvene ustreznosti.
V vzmetnici se skozi čas kopičijo vlaga iz okolja, telesa, odmrla koža, lasje in pršice.
Čeprav so pršice prostemu očesu nevidne, jih je v vzmetnici na milijarde. Njihova življenjska doba znaša približno 45 dni, v tem času se iztrebljajo do 1.500-krat, in ko enkrat umrejo, postanejo hrana za druge pršice.
Dokazano je, da klasična vzmetnica z vzmetmi in nesnemljivo prevleko ali, še slabše, klasična vzmetnica iz volne ali žime v samo petih letih pridobi 20 % teže v primerjavi s težo ob nakupu. To je posledica vpojnih lastnosti vzmetnice, materialov iz katerih je izdelana, slabega vzdrževanja in dejstva, da tega ne vidimo in posledično na to pozabimo. Več kot očitno je, kakšen je učinek tako slabih higienskih razmer za razvoj alergijskih bolezni, še posebej, če ta traja daljše obdobje, celo več kot 10 let.
Vzmetnica, ki je skozi čas izgubila svojo strukturno elastičnost se upogne in sili hrbtenico v napačen položaj; ali obratno postane trda in povzroča, zlasti pri moških, resne težave v predelu ramen, ključnice, vrata in hrbta, če spite na boku, ali medenici pri ženskah, saj se ji ne uspe več ustrezno prilagoditi. Nadaljnja uporaba neučinkovite vzmetnice sčasoma začne povzročati krčenje mišic in spremembo drže, kar povzroča dodatno obrabo telesa in pospeši proces staranja. Skratka, prostor, v katerem naj bi se um in telo regenerirala, raztegnila in sprostila, postane vir bolečin in stroškov za zdravila, ki žal le zdravijo simptome in ne odpravijo težave.
Kako pogosto menjati vzmetnico, posteljno dno in vzglavnik?
Po 7–8 letih vzmetnica izgubi svoje higienske lastnosti in naravno elastično strukturo in prožnost, zato telesu ne nudi več ustrezne podpore. Tudi posteljno dno z leti ne nudi več ustrezne ergonomske podpore vzmetnici: po 5–7 letih, glede na stopnjo vlažnosti sobe in telesa, lesene letvice ponovno vpijejo vlago, ki jim je bila odvzeta in se vrnejo v prvoten vodoravni položaj. Ne le, da letvice ne bodo več ukrivljene navzgor, temveč bodo glede na težo in obliko telesa ustvarile vdolbino oz. se bodo ukrivile navzdol, zaradi česar bosta vzmetnica in telo v nenaravnem položaju, občutek pa bo tak, kot da bi spali v luknji ali na postelji z zlomljenim posteljnim dnom.
Vzglavnik je zagotovo tisti element, ki ga je treba pogosteje menjati, saj je sestavni del posteljnega sistema, na katerem glava vsako noč počiva po več ur, 365 dni na leto in več let. Potenje, vlažnost v okolju, odmrli lasje, koža, prah in pršice (žive in mrtve) se vrnejo v naše telo prek dihalnih organov, ust in nosu.
Veliko alergij in bolečin v hrbtu izvira prav iz prostora, v katerem naj bi si energijo povrnili, zato svetujemo: takoj preverite higiensko stanje vaše vzmetnice, posteljnega dna in vzglavnika ter opravite novi nakup za vaše zdravje.